Najważniejszy posiłek

Najważniejszy posiłek

Projekt bez tytulu 1

W ciągu dnia normalnym wydaje się, że dziecko zjada posiłek co 3 – 4 godziny. Jeżeli przerwa robi się większa najczęściej zaniepokojony rodzic intuicyjnie przygotowuje posiłek dla dziecka. Paradoksalnie kiedy dziecko jest bez posiłku ponad 12 godzin, po 8 – 10 godzinach snu, ta sama refleksja się nie pojawia. Poranny pośpiech, wczesne godziny pobudki i zaspane dzieci na pewno nie są okolicznościami sprzyjającymi jedzeniu śniadania. W efekcie duży odsetek dzieci rozpoczyna zajęcia w placówce oświatowej bez śniadania. Natomiast kiedy posiłek pojawia się przed wyjściem dziecka z domu, jest najczęściej niepełnowartościowy. Królują parówki (40 proc. przypadków) i białe bułki (58 proc.). Poniżej skoncentrujemy się na najistotniejszych według nas zaletach śniadania. Temu co jeść na śniadanie, poświęcimy osobną publikację.

Śniadanie = koncentracja

Organizm jako „paliwo” do działania wykorzystuje glukozę. Jest ona magazynowa w wątrobie i uwalniania podczas naszej aktywności. Po nocy nasze zasoby glukozy są obniżone i nie mogą posłużyć jako szybkie źródło energii. W rezultacie dziecko może odczuwać rano głód, obniżoną koncentrację i ogólne zmęczenie. W efekcie trudno wymagać uwagi potrzebnej do efektywnego uczestnictwa w zajęciach. Należy zatem przerwać okres postu po nocy i dostarczyć energii potrzebnej organizmowi dziecka. Ciekawostka, w języku angielskim śniadanie to breakfast, czyli „przerwanie postu” – break fast.

Śniadanie = metabolizm

Zjedzenie nawet najmniejszego posiłku po przebudzeniu pobudza nasz metabolizm. Zachęcamy rodziców, którzy nie jedzą śniadań (pamiętajcie o roli rodzica, jako wzorca żywieniowego), do zjedzenia malutkiego śniadania składającego się choćby z jednej łyżki stołowej płatków owsianych, 150 ml mleko sojowego, łyżeczki masła orzechowego lub kilku bakalii (jakieś 10 minut pracy). Gwarantujemy, że zjedzone do pół godziny po przebudzeniu np. o 6:30 spowoduje, że będziecie „umierać z głodu” do 10:30. Co więcej, poczujecie się lepiej. To samo dotyczy Waszych dzieci. Dlaczego efektywny metabolizm jest ważny? To proste. Metabolizm do zdrowe „spalanie” kalorii. Rano, jedząc śniadanie, wysyłacie swojemu ciału sygnał – mamy pożywienia pod dostatkiem, spokojnie z niego korzystaj. W przeciwnym przypadku, sygnał dla organizmu jest odwrotny – magazynuj kalorie.

Śniadanie = zdrowsza reszta dnia

Dzieci, które nie jedzą śniadań są zmuszone nadrabiać utracone kalorie. Najczęściej są to słodkie przekąski, które posiadają wysoki indeks glikemiczny. Poziom cukru i tłuszczu w organizmie dziecka wzrasta. Dodajmy, że najczęściej jest to cukier dodany, czyli wysokoprzetworzony, bezwartościowy dodatek do żywności. Zjadając np. batona dziecko wyczerpuje ponad połowę zalecanego dziennego spożycia cukrów dodanych dla osoby dorosłej! Organizm może wykorzystać tylko część energii w nim zawartych, nadmiar jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. „Ataki głodu” wywołane brakiem śniadania, oraz szybkie uzupełnienie energii „pustymi kaloriami” powoduje również, że dziecko nie ma ochoty na owoce czy warzywa. Jeżeli dziecko nie zje niezdrowej przekąski, najprawdopodobniej zje za dużo w dalszej części dnia lub wieczorem. Jeżeli dodamy do tego systematyczny spadek aktywności fizycznej, mamy prostą formułę na wzrost otyłości wśród dzieci.

Zabiegany poranek i śniadanie nie idą w parze. Zdając sobie sprawę z realiów w jakich żyjemy, Smart Catering oferuje śniadania również dla dzieci szkolnych. Na naszej stronie internetowej rodzice wraz z dziećmi mogą wybrać odpowiadające im śniadania i poranne zdrowe napoje. Nasi kierowcy dostarczają świeże śniadania każdego ranka do szkoły, które czekają bezpiecznie na przyjście dzieci. Zaczynamy razem zdrowo dzień!

                                                                         Zespół Smart Catering