4 sposoby na spokojny posiłek z dzieckiem

4 sposoby na spokojny posiłek z dzieckiem

Projekt bez tytulu

To bardzo istotne aby dziecko podczas posiłku siedziało spokojnie w miejscu. Dziecko ruszające się na boki czy chodzące dookoła stołu podczas jedzenia, będzie zdekoncentrowane. W efekcie zje znacząco mniej, niż powinno. Co więcej, prowadzi to do chaosu podczas rodzinnego posiłku. Jak sprawić aby posiłek z dzieckiem nie stawał się polem bitwy?


1. Odpowiednie krzesło

Nawet jeżeli dziecko skończyło już 3 lata należy zwrócić uwagę czy krzesło, na którym siedzi podczas posiłków nie jest zbyt duże. Często należy zrobić krok wstecz i wrócić do specjalnego krzesła, tym razem dla dziecka starszego. Najważniejsze jest zapewnienie stabilnej pozycji podczas jedzenia posiłku.


2. Podparcie dla stóp

Stopy dziecka muszą mieć solidną podstawę. Jeżeli jego nogi zwisają bez oparcia bardzo trudno utrzymać mu równowagę i zachować wyprostowaną sylwetkę. Odwraca to ich uwagę od jedzenia. Jeżeli brak jest takiej podstawy można podłożyć dziecku pod stopy np. mały stołek. Dzięki temu milusiński utrzyma równowagę i będzie czuć się stabilnie podczas jedzenia. Często starsze dzieci nie chcą takich pomocy. Jako rodzice musimy obserwować efekty takich decyzji i je korygować.


3. Właściwa wysokość

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko siedzi za nisko albo za wysoko w stosunku do stołu, przy którym spożywa posiłek. Większość dzieci poniżej 10 roku życia ma źle dopasowane krzesło w stosunku do stołu. W efekcie wiercą się lub zsuwają z krzesła. Skąd wiemy, że dziecko siedzi w dobrej pozycji?

  • stopy leżą swobodnie na podłodze lub innej powierzchni jak taboret,

  • ich biodra, kolana i kostki są pod kątem 90 stopni.



4. Spójrz na siebie

Jeżeli mimo spełnienia powyższych wskazówek Twoje dziecko dalej nie może usiedzieć spokojnie podczas posiłku, zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy Twoje oczekiwania co do długości wspólnego posiłku nie są zbyt wygórowane? Czas na posiłek powyżej 20-30 minut dla dzieci wydaje się granicznym. Zastanów się, czy jest on realny w restauracji.

  • Czy dziecko przed posiłkiem miało wystarczająco dużo czasu na aktywność fizyczną? Jeżeli oczekujesz spokojnego posiłku po długiej podróży samochodem lub godzinie przed telewizorem zawiedziesz się. Dzieci muszą się wyszaleć przed posiłkiem.

  • Czy macie wyznaczone jasne granice i pory posiłków? Należy spokojnie ustalić z dzieckiem pory posiłków i zachowanie podczas nich. Zaznacz, że to istotne aby usiadły do wspólnego posiłku, nawet jeżeli nie chcą jeść. Wytłumacz, że kolejny posiłek będzie w wyznaczonym wcześniej czasie. Nie będzie możliwości podjadania.

  • Czy złe zachowanie podczas jedzenia nie wynika z chęci zwrócenia na siebie uwagi? Być może obowiązki zawodowe ograniczają czas jaki spędzasz z dzieckiem. Posiłek jest dla nich tym momentem, kiedy ma rodzica przy sobie. Wtedy posiłek spychany jest na drugi plan.

     Zespół Smart Catering